Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CLORANXEN

Nazwa handlowa leku: CLORANXEN

Nazwa polska leku: KLORAZEPAT DIPOTASU

Nazwa międzynarodowa leku: Dikalii clorazepas

Nazwa anglojęzyczna leku: CLORAZEPATE DIPOTASSIUM

Postaci leku: Cloranxen - tabletki powlekane 5 mg, 10 mg.

Wizytówka leku: Lek uspokajający.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w stanach lękowych, napięcia nerwowego, pobudzenia, drażliwości, nerwicach lękowych, w padaczce.

Działanie: przeciwlękowe, uspokajające i nasenne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na inne leki z tej grupy, takie jak Relanium, Oxazepam, Clonazepamum, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 9 lat. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niewydolność oddechowa, jaskra. U osób w podeszłym wieku, przy niewydolności wątroby i/lub nerek stosuje się wyjątkowo ostrożnie.

Współdziałanie: równoczesne podawanie leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - neuroleptyków, leków nasennych, innych leków uspokajających, leków przeciwdepresyjnych, niektórych leków przeciwbólowych, leków przeciwuczuleniowych (antyhistaminowych, np. Claritine, Clemastin, Diphergan, Zyrtec), środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku na mózg.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w stanach lękowych początkowo 10-20 mg, stopniowo zwiększając dawkę do maksimum 90 mg na dobę (w dawkach podzielonych). Osoby w podeszłym wieku i z upośledzeniem umysłowym początkowo 5 mg. W padaczce dorosli i dzieci od 13 roku życia początkowo 7,5 mg co 8 godzin, następnie dawki można zwiększać co tydzień o 7,5 mg na dobę, aż do dawki maksymalnej 60 mg na dobę. Należy unikać długotrwałego podawania. Nagłe odstawienie leku po długotrwałym stosowaniu może spowodować podniecenie, bezsenność, zmniejszenie apetytu, wzmożone pocenie się a nawet drgawki.

Możliwe skutki uboczne: senność, zmęczenie, zawroty głowy, oszołomienie, niepewny chód, zmniejszenie napięcia mięśniowego, u niektórych chorych mogą wystąpić objawy przeciwne do przewidywanych - pobudzenie i agresywność, ponadto niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty), skórne odczyny alergiczne, wyjątkowo - drgawki.

Inne leki z tej grupy: Cloranxen, Tranxene, Tranxene 5, 10, 20, 50, 100.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl