Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CANESTEN (Tabletki i krem dopochwowy)

Nazwa handlowa leku: CANESTEN (Tabletki i krem dopochwowy)

Nazwa polska leku: KLOTRIMAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Clotrimazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Clotrimazole

Postaci leku: Canesten - tabletki dopochwowe 200 mg, 500 mg, krem dopochwowy 500 mg/5 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: tabletki i krem są stosowane dopochwowo w upławach, zapaleniu pochwy wywołanym przez drożdżaki lub rzęsistka pochwowego, w infekcjach mieszanych, przed zabiegami ginekologicznymi.

Działanie: przeciwgrzybicze wobec wielu rodzajów grzybów chorobotwórczych oraz przeciw drożdżakom; polegające na niszczeniu błony komórkowej grzybów. Zazwyczaj działa grzybostatycznie, czyli hamuje rozwój grzybów; w wyższych stężeniach działa grzybobójczo. Klotrimazol działa również na rzęsistka pochwowego i bakterie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży. W okresie miesiączki należy przerwać leczenie dopochwowe; nie należy go także rozpoczynać w tym czasie.

Współdziałanie: może zmniejszyć skuteczność jednocześnie stosowanych lateksowych (gumowych) środków antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy i krążki domaciczne.

Dawkowanie: dopochwowe, wg zaleceń lekarza; zwykle jednorazowo 1 tabletkę 500 mg wprowadza się do pochwy możliwie głęboko; w przypadkach wymagających dłuższej kuracji stosuje się tabletki 200 mg w ciągu 6 kolejnych dni lub 500 mg przez 3 dni, używając 1 tabletki raz dziennie, wieczorem. Leczenie należy bezwzględnie skończyć przed miesiączką.

Możliwe skutki uboczne: uczucie pieczenia i podrażnienie skóry lub błony śluzowej.

Inne leki z tej grupy: Canesten, Clotrimazolum, Ocenidazol VC, Plymicol

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl