
ALDAN
Nazwa handlowa leku: ALDANNazwa polska leku: AMLODYPINA
Nazwa międzynarodowa leku: Amlodipinum / Amlodipini besilas
Nazwa anglojęzyczna leku: Amlodipine
Postaci leku: Aldan - tabletki powlekane 5 i 10 mg.
Wizytówka leku: Lek rozszerzający naczynia krwionośne i obniżający ciśnienie krwi.
Dostępność: Rp
Zalecany: w nadciśnieniu tętniczym, jako lek samodzielny lub w połączeniu z innymi preparatami, w stabilnej dławicy piersiowej oraz w tzw. dławicy Prinzmetala.
Działanie: hamuje napływ wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych, efektem tego jest rozkurcz naczyń, prowadzący do obniżenia ciśnienia tętniczego. Lek zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen i poprawia jego ukrwienie, umożliwiając chorym większy wysiłek.
Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub nifedypinę (np. Adalat, Cordafen, Corinfar, Nifedipine, Nifehexal), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat; u chorych z niewyrównaną niewydolnością wątroby.
Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zwykle 1 tabletka 5 mg raz dziennie o stałej porze, niezależnie od posiłków. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć, nie należy jednak przekraczać dawki 10 mg na dobę. Przy niewydolności wątroby zalecana dawka to 2,5 mg na dobę.
Możliwe skutki uboczne: lek na ogół dobrze tolerowany, mogą jednak wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności, obrzęki, zaczerwienienie twarzy i szyi, kołatanie serca, uczucie zmęczenia, senność, bóle brzucha.
Objawy przedawkowania: spadek ciśnienia tętniczego krwi. Przedawkowanie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.
Inne leki z tej grupy: Agen 5, 10; Aldan; Amlodipine Winthrop 5 mg, 10 mg; Amlodipine-1A; Amlodipinum; Amlodipinum 10 mg; Amlomal 5, 7,5, 10; Almonor; Amlopin; Amloratio 5, 10; Amlovasc; Amlozek; Apo-Amlo 5, 10; Cardilopin; Normodipine; Norvasc; Tenox; Tiflodipin; Vilpin.
Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert
poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl