Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

COCARBOXYLASUM

Nazwa handlowa leku: COCARBOXYLASUM

Nazwa polska leku: KOKARBOKSYLAZA

Nazwa międzynarodowa leku: Cocarboxylasum

Nazwa anglojęzyczna leku: COCARBOXYLASE

Postaci leku: Cocarboxylasum - proszek 50 mg i rozpuszczalnik do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań.

Wizytówka leku: Lek wpływający korzystnie na przemianę materii w komórce.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach przebiegających z kwasicą (zmianą odczynu surowicy krwi w kierunku kwaśnym), np. w śpiączce cukrzycowej, w zaburzeniach czynności wątroby i nerek, w niewydolności oddechowej. Kokarboksylaza stosowana bywa również w przewlekłej niewydolności krążenia, pomocniczo w chorobie wieńcowej, zawale serca, stanach przed- i pozawałowych, w zatruciu ciążowym i rzucawce poporodowej, zapaleniu wielonerwowym i innych schorzeniach układu nerwowego, przewlekłym alkoholizmie, w zatruciach (w tym lekami nasennymi), łagodzi skutki uboczne działania morfiny. Lek stosowany jest również w chorobach zakaźnych takich jak błonica, płonica, dury, dury rzekome - pomocniczo.

Działanie: jest aktywną formą witaminy B1, która jako koenzym (czynnik wspomagający) odgrywa ważną rolę w procesach utleniania tkankowego, przemianach węglowodanów (cukrów) na energię w organizmie, w przemianach tłuszczów i aminokwasów. Niedobór kokarboksylazy powoduje zakłócenie tych przemian i prowadzi do kwasicy; podanie kokarboksylazy przemiany te usprawnia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek.

Współdziałanie: zwiększa siłę działania leków nasercowych.

Dawkowanie: domięśniowo lub dożylnie, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli początkowo 50-100 mg (1-2 ampułki) raz dziennie, gdy jest to konieczne (ostre stany, w szpitalu) dawkę można powtórzyć po 1-2 godzinach. Leczenie kontynuuje się podając 50 mg (1 ampułkę), raz dziennie. Dzieci: podskórnie, domięśniowo lub dożylnie, dawki u dzieci od 3. miesiąca życia do 8 lat mieszczą się w zakresie 25-50 mg jednorazowo na dobę, dzieci powyżej 8 lat 50-100 mg jednorazowo.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl