Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

IRUXOL MONO

Nazwa handlowa leku: IRUXOL MONO

Nazwa polska leku: KOLAGENAZA

Nazwa międzynarodowa leku: Collagenasum

Nazwa anglojęzyczna leku: Clostridiopeptidase A

Postaci leku: Iruxol Mono - maść (1,2 j./g).

Wizytówka leku: Preparat enzymatyczny poprawiający gojenie się tkanek.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy leczeniu trudno gojących się ran, w owrzodzeniach podudzi, stopie cukrzycowej, w upośledzonym gojeniu się ran pooperacyjnych lub pourazowych, przy oparzeniach i odleżynach, w popromiennych uszkodzeniach skóry oraz przed przeszczepami skóry.

Działanie: jest mieszaniną enzymów rozkładających kolagen - białko będące głównym składnikiem tkanki martwiczej występującej w trudno gojących się ranach. Usunięcie tkanki martwiczej wraz z bytującymi na niej bakteriami przyspiesza proces gojenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek.

Współdziałanie: nie należy stosować preparatu razem z jodyną, wodą utlenioną, nadmanganianem potasu, detergentami oraz z solami metali ciężkich ani z maściami zawierającymi antybiotyki z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), które osłabiają działanie zawartych w preparacie enzymów.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle 2 razy dziennie nakłada się warstwę maści o grubości 1-2 mm na powierzchnię rany i zabezpiecza opatrunkiem z jałowej gazy. Ponieważ do działania enzymów konieczna jest wilgoć, ranę przed posmarowaniem należy zwilżyć roztworem soli fizjologicznej.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wystąpić uczucie pieczenia wokół rany, zaczerwienienie i ból.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl