Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

COLISTIN

Nazwa handlowa leku: COLISTIN

Nazwa polska leku: KOLISTYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Colistinum / Colistimethatum natricum

Nazwa anglojęzyczna leku: COLISTIN (COLISTIMETHATE SODIUM)

Postaci leku: Colistin - liofilizat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań domięśniowych i dożylnych 500 000 i 1 000 000 jednostek międzynarodowych.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk peptydowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek, szczególnie tlenowymi pałeczkami Gram (-) - w ciężkich zakażeniach układu oddechowego, zwłaszcza towarzyszącym mukowiscydozie; w ciężkich uogólnionych zakażeniach (posocznicy).

Działanie: jest antybiotykiem z grupy polimyksyn o szerokim działaniu bakteriobójczym, wykazuje oporność na działanie enzymów bakteryjnych skierowanych przeciwko niektórym antybiotykom i w związku z tym ma zastosowanie w ciężkich, zagrażających życiu zakażeniach bakteryjnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; nie stosować chorym na miastenię i porfirię; przy niewydolności nerek oraz stosowaniu leków potencjalnie mogących uszkadzać nerki (np. antybiotyki aminoglikozydowe: Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine).

Współdziałanie: nie łączyć z antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine), furosemidem (Furosemidum), kwasem etakrynowym, wankomycyną (Edicin, Vancocin), środkami zwiBez receptyzającymi np. suksametonium (Chlorsuccillin) ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek i ośrodkowego układu nerwowego.

Dawkowanie: domięśniowe, dożylne lub w postaci inhalacji, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj dorosłym 2 mln j.m. na dawkę, 3 razy na dobę, co 8 godzin. Nie należy przekraczać dawki 6 mln j. m. leku na dobę. Dzieciom i dorosłym o wadze poniżej 60 kg 50 tys. j.m. leku na każdy kilogram masy ciała na dobę, w 3 dawkach co 8 godzin. Przy niewydolności nerek lekarz może odpowiednio zmniejszyć dawkowanie. Roztwór do inhalacji: rozpuścić 1 mln j.m. leku w 2-4 ml soli fizjologicznej, stosować zachowując dawkowanie leku opisane wyżej. Podczas kuracji należy kontrolować obraz krwi i parametry wydolności nerek.

Możliwe skutki uboczne: ból i podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia, skurcz oskrzeli podczas inhalacji; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka; bóle i zawroty głowy, przeczulica skórna, zaburzenia słuchu i widzenia, psychozy, senność lub nadmierne pobudzenie; zaburzenia czynności nerek do niewydolności włącznie; przejściowy spadek ilości białych krwinek;

Inne leki z tej grupy: Colistin, Colomycin 2 miliony j.m., Colomycin 500000 j.m.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl