Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CROMOXAL

Nazwa handlowa leku: CROMOXAL

Nazwa polska leku: KROMOGLIKAN SODU

Nazwa międzynarodowa leku: Natrii cromoglicas

Nazwa anglojęzyczna leku: CROMOGLICATE DISODIUM

Postaci leku: Cromoxal - roztwór do inhalacji 10 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: zapobiegawczo w alergicznych chorobach dróg oddechowych, astmie oskrzelowej, alergicznym nieżycie oskrzeli. Podany doraźnie nie wywiera działania, nie leczy napadów astmy i zaostrzeń chorób alergicznych - nadaje się jedynie do leczenia zapobiegawczego.

Działanie: hamuje uwalnianie z wyspecjalizowanych komórek czynników (m.in. histaminy), których bezpośrednie działanie na tkanki wywołuje reakcję alergiczną.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży a zwłaszcza podczas pierwszych 3 miesięcy jej trwania; nie podaje się podczas ciężkich napadów astmy.

Dawkowanie: wziewnie, wg zaleceń lekarza; zwykle 4 razy dziennie po 1 ampułce (2 ml) w postaci inhalacji.

Możliwe skutki uboczne: przy przestrzeganiu dawek zaleconych przez lekarza z reguły nie występują działania niepożądane; lek niekiedy może wywołać skurcz oskrzeli i duszność lub, podany w czasie napadu duszności, może ją nasilić, wywołać podrażnienie błony śluzowej gardła i górnych dróg oddechowych, nudności, rzadziej kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywkę i wysypkę plamisto-grudkową. Niekontrolowane zwiększenie dawek może spowodować przyspieszenie bicia serca, zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk, bóle serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi, spadek poziomu potasu we krwi.

Inne leki z tej grupy: Cromogen EB; Cromogen Inhaler, Cromohexal, Cromosol, Cromoxal, Cropoz, Cropoz Plus, Intal.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl