Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NALCROM

Nazwa handlowa leku: NALCROM

Nazwa polska leku: KROMOGLIKAN SODU

Nazwa międzynarodowa leku: Acidum cromoglicicum / Natrii cromoglicas

Nazwa anglojęzyczna leku: CROMOGLICATE DISODIUM

Postaci leku: Nalcrom - kapsułki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy działający w obrębie układu pokarmowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: zapobiegawczo w alergicznych chorobach przewodu pokarmowego i jako środek pomocniczy przy leczeniu przewlekłych wrzodziejących zapaleń jelita grubego.

Działanie: hamuje uwalnianie z wyspecjalizowanych komórek czynników (m.in. histaminy), których bezpośrednie działanie na tkanki wywołuje reakcję alergiczną. W przewodzie pokarmowym zmniejsza przepuszczalność ścian dla substancji alergizujących zawartych w pokarmie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy niewydolności nerek i wątroby należy zachować ostrożność.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle osoby powyżej 15. roku życia - 2 kapsułki cztery razy dziennie, zawartość kapsułki można rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody a następnie dodać chłodną wodę, tak aby otrzymać roztwór o objętości 50-100 ml lub połknąć kapsułki w całości; dawkę stopniowo należy zmniejszać aż do najmniejszej skutecznej. Dawki dla dzieci, szczegółowo określone przez lekarza, muszą być ściśle przestrzegane. Preparat należy przyjmować na kwadrans przed jedzeniem albo tuż przed posiłkiem zawierającym produkty, które mogą być szkodliwe.

Możliwe skutki uboczne: przy przestrzeganiu dawek zaleconych przez lekarza z reguły nie występują działania niepożądane; lek niekiedy może wywołać nudności, biegunkę, wymioty, rzadziej zaczerwienienie skóry, pokrzywkę i ból stawów.

Inne leki z tej grupy: Cropoz G, Nalcrom.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl