Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SADAMIN

Nazwa handlowa leku: SADAMIN

Nazwa polska leku: KSANTYNOLU NIKOTYNIAN

Nazwa międzynarodowa leku: Xantinoli nicotinas

Nazwa anglojęzyczna leku: XANTINOL NICOTINATE

Postaci leku: Sadamin - tabletki 150 mg; Sadamin prolongatum - tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 500 mg.

Wizytówka leku: Lek rozszerzający obwodowe naczynia krwionośne.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zaburzeniach krążenia obwodowego (niezależnych od pracy serca a zależnych od stanu naczyń krwionośnych), takich jak choroba Buergera, zakrzepowe i zarostowe zapalenie żył, owrzodzenia podudzi, odmrożenia, odleżyny, trudno gojące się rany; w zaburzeniach krążenia pochodzenia miażdżycowego, cukrzycowego, w zaburzeniach krążenia, które zależą od kurczliwości naczyń krwionośnych, np. chorobie Raynauda, w samoistnej sinicy kończyn, w zaburzeniach krążenia mózgowego, np. w miażdżycy naczyń mózgowych, w stanach po udarze niedokrwiennym mózgu, w dysfunkcjach błędnika spowodowanych upośledzeniem krążenia; lek podaje się również przy nadmiarze cholesterolu i tłuszczów we krwi. W przewlekłym, utrwalonym niedokrwieniu kończyn skuteczność leku jest ograniczona, ponieważ poprawia on przepływ tylko przez zdrowe naczynia.

Działanie: zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, szczególnie najdrobniejszych, tzw. włosowatych i przedwłosowatych, co prowadzi do zmniejszenia oporu przepływu krwi oraz polepszenia ukrwienia tkanek. Poprawia oddychanie tkankowe. Lek poprawia przepływ jedynie przez naczynia, których ściany nie są jeszcze trwale zmienione. Przy dłuższym stosowaniu działa przeciwmiażdżycowo - zmniejsza stężenie cholesterolu i tłuszczów we krwi, zmniejsza zdolność płytek krwi do skupiania się, przez co działa przeciwzakrzepowo; w celu osiągnięcia pełnej skuteczności w działaniu przeciwmiażdżycowym potrzebne jest jednak zastosowanie dawkowania źle znoszonego przez pacjentów. Lek wpływa na poziom cukru we krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, jaskrze, świeżym zawale mięśnia sercowego, niewydolności krążenia, krwawieniach. Ostrożnie należy stosować u chorych na cukrzycę, z zaburzeniami czynności wątroby i nadmiarem kwasu moczowego we krwi.

Współdziałanie: nie należy stosować równolegle z lekami blokującymi beta-receptory (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral) lub blokującymi układ współczulny, np. z Dihydroergotaminum; z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Lek zakłóca działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle indywidualne, zależne od schorzenia i stanu pacjenta; zazwyczaj dorośli początkowo 3 razy dziennie 1 tabletkę (150 mg); w razie potrzeby, pod kontrolą lekarza, można stopniowo zwiększać dawkę do 3 razy po 2 tabletki; w leczeniu przewlekłym stosuje się 2 razy dziennie 1 tabletkę. Sadamin Prolongatum - wchłania się wolno z przewodu pokarmowego, dzięki temu działanie leku utrzymuje się przez około 10 godzin i może on być podawany 2 razy dziennie po 1 tabletce (500 mg); w razie potrzeby, pod kontrolą lekarza można zwiększyć dawkę do 3 razy po 1 tabletce. Na ogół leczenie trwa 4 tygodnie. Uwaga: przy stosowaniu długotrwałym należy kontrolować poziom cukru we krwi oraz morfologię krwi.

Możliwe skutki uboczne: przemijające uczucie gorąca i zaczerwienienie skóry - głównie twarzy i kończyn, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia czynności wątroby, rzadko mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle brzucha, bóle głowy, skórne odczyny alergiczne, swędzenie skóry.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl