Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

XYLORHIN

Nazwa handlowa leku: XYLORHIN

Nazwa polska leku: KSYLOMETAZOLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Xylometazolini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: XYLOMETAZOLINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Xylorhin - płyn do rozpylania do nosa, żel 0,5 mg/g; Xylorhin - żel 1 mg/g (Rp).

Wizytówka leku: Lek przeciwkataralny

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: jako lek przeznaczony do stosowania zewnętrznego w ostrym uczuleniowym, wirusowym lub bakteryjnym nieżycie nosa, w zapaleniu błony śluzowej nosa. Preparat przeznaczony jest dla osób, u których występuje nadmierne wytwarzanie wydzieliny.

Działanie: podany miejscowo podrażnia zakończenia nerwowe układu nerwowego współczulnego znajdujące się w błonach śluzowych jamy nosowo-gardłowej, zwęża najdrobniejsze naczynia krwionośne, przez co zmniejsza przekrwienie, obrzęk i wysięk błon śluzowych jamy nosowo-gardłowej. W stanach zapalnych i uczuleniowych udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok obocznych nosa. Ponadto żel nawilża błonę śluzową. Działanie ksylometazoliny podanej miejscowo rozpoczyna się po 30 minutach i trwa około 5 godzin. Działanie leku jest wyłącznie objawowe - nie leczy przyczyny choroby.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, z objawami takimi jak osłabienie, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, zawroty głowy; dzieciom poniżej 2. roku życia. Podczas ciąży i karmienia piersią stosować z dużą ostrożnością. Nie stosować przy jaskrze, zanikowym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Współdziałanie: nie stosuje się z trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi (Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan) ani z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres).

Dawkowanie: miejscowo, do nosa, dorośli i dzieci od 7. roku życia co 8 godzin po 1-2 dawki płynu do rozpylania lub 1-3 krople żelu do każdego przewodu nosowego prze 3-5 dni.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wystąpić uczucie pieczenia, wysychanie błony śluzowej nosa, kichanie; w bardzo rzadkich przypadkach - działania ogólne: kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, bóle i zawroty głowy, nudności, zaburzenia widzenia, bezsenność.

Objawy przedawkowania: zbyt długie lub zbyt częste stosowanie może spowodować wtórny obrzęk błony śluzowej nosa trudny do wyleczenia. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Inne leki z tej grupy: Donosan, Otrivin 0,05%, Otrivin 0,1%, Xylogel 0,05%, Xylogel 0,1%, Xylometazolin, Xylometazolin 0,05%, Xylometazolin 0,1%, Xylorhin.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl