Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OMACOR

Nazwa handlowa leku: OMACOR

Nazwa polska leku: KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3

Nazwa międzynarodowa leku: Omega-3 acidorum esteri ethylici 90

Nazwa anglojęzyczna leku: Triglycerides omega-3

Postaci leku: Omacor - kapsułki miękkie 1000 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwmiażdżycowy.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Pronova Biocare AS

Zalecany: w zaburzeniach gospodarki tłuszczowej, m.in. w hipertriglicerydemii (czyli zbyt wysokim poziomie trójglicerydów), jako uzupełnienie leczenia przeciwmiażdżycowego w chorobie wieńcowej, po zawale serca.

Działanie: kwasy tłuszczowe omega-3 są to kwasy wielonienasycone, o działaniu przeciwmiażdżycowym, w przyrodzie występują m.in. w niektórych olejach roślinnych, rybach, ssakach morskich, w organizmie regulują przemianę tłuszczów, obniżają poziom tzw. złego cholesterolu (frakcji LDL), podwyższają poziom dobrego cholesterolu (frakcji HDL).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży; osobom w podeszłym wieku (powyżej 70 roku życia); przy krwawieniach z przewodu pokarmowego lub innych chorobach zwiększających ryzyko krwawień, przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Ostrożnie przy współistnieniu cukrzycy i nadużywaniu alkoholu.

Współdziałanie: lek stosowany łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi (Acenokumarol, Sintrom, Syncumar) może zwiększać ryzyko krwawień.

Dawkowanie: doustnie, wg zaleceń lekarza, w prewencji powikłań miażdżycowych po zawale serca 1 kapsułka leku na dobę; w hipertriglicerydemii - 2 kapsułki leku na dobę, dawkę można zwiększać do 4 kapsułek leku na dobę. Tabletki należy przyjmować po posiłku.

Możliwe skutki uboczne: zgaga, wzdęcia, biegunka, niestrawność, bóle brzucha, nudności, zaparcia, suchość w jamie ustnej, trądzik, świąd skóry, osutka; zapalenia błony śluzowej żołądka, wymioty, podkrwawiania z przewodu pokarmowego; zawroty i bóle głowy; podwyższenie stężenia enzymów wątrobowych.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl