Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DUPHALAC

Nazwa handlowa leku: DUPHALAC

Nazwa polska leku: LAKTULOZA

Nazwa międzynarodowa leku: Lactulosum

Nazwa anglojęzyczna leku: LACTULOSE

Postaci leku: Duphalac - syrop 667 mg/ml (15 ml zawiera 10 g laktulozy).

Wizytówka leku: Lek przeciw zaparciom.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w przewlekłych zaparciach oraz w przewlekłej niewydolności wątroby.

Działanie: przeczyszczające oraz zmniejszające poziom amoniaku we krwi. Lek jest syntetycznym dwucukrem, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego i w jelicie grubym ulega rozkładowi na kwas octowy i mlekowy. Kwasy pobudzają ruchy robaczkowe jelita oraz wywierają działanie tzw. osmotyczne, polegające na ściągnięciu wody do jelita, co powoduje rozrzedzenie i ułatwienie wydalenia stolca. Podczas przyjmowania preparatu treść jelita grubego ma kwaśniejszy odczyn, co prowadzi do zmniejszenia wchłaniania amoniaku i innych toksycznych związków azotu i obniżenia poziomu amoniaku we krwi u pacjentów z niewydolnością wątroby.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub laktozę, podczas ciąży; przy niedrożności jelit, nagłym bólu brzucha, galaktozemii (nadmierne stężenie galaktozy we krwi i moczu po spożyciu mleka).

Współdziałanie: może zaburzać wchłanianie innych leków.

Dawkowanie: doustne, zwykle dorośli i młodzież od 15 roku życia w przewlekłych zaparciach początkowo 30 ml raz na dobę, w czasie śniadania. Po upływie kilku dni dawka powinna zostać zmniejszona i ustalona indywidualnie. Niemowlęta: 5 ml na dobę; dzieci od 2 do 7 roku życia: 10 ml na dobę; dzieci od 7 do 15 roku życia 15 ml na dobę. Przy niewydolności wątroby dorośli początkowo 60-150 ml na dobę podzielone na 3 dawki, następnie dawka ustalona indywidualnie. Lek można podawać z płynami lub jedzeniem.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka.

Inne leki z tej grupy: Duphalac, Lactulol, Lactulose-MIP, Lactulosum, Normalac


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl