Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

XALATAN

Nazwa handlowa leku: XALATAN

Nazwa polska leku: LATANOPROST

Nazwa międzynarodowa leku: Latanoprostum

Nazwa anglojęzyczna leku: LATANOPROST

Postaci leku: Xalatan - krople do oczu 0,05 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciw jaskrze.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Po zastosowaniu może wystąpić przemijający okres nieostrego widzenia, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku obsługi pojazdów i narzędzi mechanicznych.

Zalecany: nadciśnienie wewnątrzgałkowe; jaskra z otwartym kątem przesączania.

Działanie: obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe nasilając odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej; nie wpływa na jej produkcję, nie zaburza mechanizmu akomodacji ani nie wpływa na szerokość źrenic; obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego następuje po 3-4 godzinach i utrzymuje się przez 24 godziny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom; przy współistniejącym procesie zapalnym w obrębie gałki ocznej. Ostrożnie stosować u pacjentów z afakią i pseudoafakią (z soczewkami wszczepionymi do przedniej komory oka), przy jaskrze zapalnej, jaskrze barwnikowej, jaskrze naczyniowej, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, jaskrze wrodzonej, u pacjentów z astmą oraz gdy w przeszłości występował obrzęk plamki żółtej.

Współdziałanie: latanoprost i pilokarpina (np. Fotil, Isopto-Carpine, Normoglaucon, Pilocarpinum, Pilogel) stosowane równocześnie mogą wzajemnie wzmocnić swoje działanie; ostrożnie stosować z innymi lekami zakraplanymi do gałki ocznej oraz z preparatami kosmetycznymi np. do demakijażu oczu zawierającymi tiomersal (środek konserwujący). Zaleca się zrobienie co najmniej 5-minutowej przerwy pomiędzy zastosowaniem preparatów.

Dawkowanie: dospojówkowo, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj 1 kropla roztworu 0,005% raz na dobę do chorego oka. Przed zakropleniem należy wyjąć soczewki kontaktowe i przemyć oko; soczewki można założyc po około 15 minutach od zakroplenia.

Możliwe skutki uboczne: pieczenie, swędzenie, łzawienie oka, nieostre widzenie, ból gałki ocznej, przekrwienie spojówki i twardówki, uczucie obecności ciała obcego, obrzęk plamki żółtej, bardzo powolna, ale mogąca ulec utrwaleniu, zmiana koloru tęczówek, rzadziej: reakcje nadwrażliwości, zmiany grubości i długości rzęs, torbielowaty obrzęk plamki nerwu wzrokowego, zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej przedniej części gałki ocznej; może wystąpić atak astmy oskrzelowej lub nasilenie jej przebiegu.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl