Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

KEPPRA

Nazwa handlowa leku: KEPPRA

Nazwa polska leku: LEWETYRACETAM

Nazwa międzynarodowa leku: Levetiracetamum

Nazwa anglojęzyczna leku: LEVETIRACETAM

Postaci leku: Keppra - tabletki powlekane 250 mg, 500 mg, 750 mg i 1000 mg; roztwór doustny 100 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwpadaczkowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w różnych postaciach padaczki jako lek uzupełniający skojarzony z innymi lekami przeciwpadaczkowymi; zwłaszcza w napadach padaczkowych częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych.

Działanie: przeciwdrgawkowe, ochronne na obszary mózgu odpowiedzialne za powstawanie drgawek; łagodzi napady padaczkowe, zapobiega ich powstawaniu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią, jeśli lek nie jest bezwzględnie konieczny; dzieciom i młodzieży poniżej 16 roku życia; przy ciężkiej niewydolności nerek, zaburzeniach czynności wątroby. Ostrożnie u osób w wieku podeszłym. Leku w roztworze nie należy podawać osobom z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Współdziałanie: należy zachować ostrożność podczas stosowania leku łącznie z alkoholem oraz lekami osłaniającymi błonę śluzową żołądka (np. Alugastrin, Alusal, Alumag, Maalox).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od dawki 500 mg, przyjmowanej dwa razy na dobę, zwiększając ją co 2-4 tygodnie o 500 mg na dawkę do dawki dającej najlepsze efekty; dawka maksymalna to 1500 mg dwa razy na dobę. W padaczce opornej na leczenie wskazane jest kojarzenie z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (politerapia). W przypadku terapii wielolekowej i łączenia lewetyracetamu z innymi lekami dawki leku każdorazowo ustala lekarz. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkowanie powinno być odpowiednio zmniejszone i zależne od stopnia wydolności nerek. Lek należy odstawiać stopniowo, zmniejszając dawki o 500 mg na dawkę co 2-4 tygodnie. Tabletki należy połykać w całości, niezależnie od posiłku, popijając obfitą ilością wody, nie rozgryzać. Roztwór doustny leku należy rozcieńczać w odpowiedniej ilości wody, odmierzając dawki za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania.

Możliwe skutki uboczne: wysypka skórna; nudności, wzdęcia, biegunki lub zaparcia; wahania masy ciała; drżenia, drgawki, zaburzenia pamięci i koncentracji, uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, senność, bezsenność, zaburzenia widzenia, trudności w zapamiętywaniu, splątanie, przeczulice, jadłowstręt, depresja, psychozy i objawy psychotyczne, zachowania agresywne, drażliwość.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl