Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

XYZAL

Nazwa handlowa leku: XYZAL

Nazwa polska leku: LEWOCETYRYZYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Levocetirizini dihydrochloridum / Levocetirizinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Levocetirizine

Postaci leku: Xyzal - tabletki powlekane 5 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach uczuleniowych, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny) sezonowych i całorocznych, w alergicznym zapaleniu spojówek, w pokrzywce.

Działanie: blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze. Działanie lewocetyryzyny jest działaniem objawowym - łagodzi objawy, lecz nie leczy skłonności do uczuleń.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne pochodne piperazyny (Cinnarizine, Flunnarizine); w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 6 roku życia; przy ciężkiej niewydolności nerek; przy nietolerancji galaktozy, laktozy lub zaburzeniach wchłaniania.

Współdziałanie: nie należy stosować łącznie z alkoholem, lekami uspokajającymi i nasennymi (np. Elenium, Luminalum, Signopam).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia 1 tabletka na dobę, najlepiej na noc. Tabletek nie należy rozgryzać.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, niewielkiego stopnia zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego; rzadko - nadmierne pobudzenie i podwyższenie prób wątrobowych.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl