Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OFTAQUIX

Nazwa handlowa leku: OFTAQUIX

Nazwa polska leku: LEWOFLOKSACYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Levofloxacinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Levofloxacine

Postaci leku: Oftaquix - krople do oczu 5 mg/ml (0,5%).

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Santen Oy

Ostrzeżenia: Lek może przejściowo upośledzać widzenie; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w bakteryjnych (zwłaszcza gronkowcowych) zapaleniach spojówek, zapaleniach i owrzodzeniach rogówki, brzegów powiek, początkowego odcinka kanalika łzowego.

Działanie: przeciwbakteryjne na liczne szczepy bakterii, szczególnie na bakterie Gram-ujemne, niektóre Gram-dodatnie (głównie na gronkowce) oraz na niektóre szczepy wykazujące oporność na inne antybiotyki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; niemowlętom do 1 roku życia; w zakażeniach grzybiczych; przy stosowaniu miękkich soczewek kontaktowych.

Dawkowanie: miejscowo, do worka spojówkowego, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj dorośli i dzieci powyżej 1 roku życia: zakraplać 1-2 krople co 2 godziny przez pierwsze dwa dni (z zachowaniem przerwy nocnej, w sumie do 8 razy na dobę), następnie lek należy zakraplać 4 razy na dobę; leczenie trwa zazwyczaj do 5 dni. Nie należy wstrzykiwać leku podspojówkowo ani nie podawać do przedniej komory oka. Przed zastosowaniem leku należy usunąć z oka soczewki kontaktowe. Inne leki można zakraplać najwcześniej po około 15 minutach od zastosowania kropli.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości, zaczerwienienie powiek, przekrwienie spojówek, kłucie, pieczenie, uczucie obecności ciała obcego w oku, obrzęk powiek lub spojówek, uczucie suchości oka, ból oka, światłowstręt, nieżyt nosa.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl