Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TAVANIC

Nazwa handlowa leku: TAVANIC

Nazwa polska leku: LEWOFLOKSACYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Levofloxacinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Levofloxacin

Postaci leku: Tavanic 250 - tabletki powlekane 250 mg; Tavanic 500 - tabletki powlekane 500 mg.

Wizytówka leku: Antybiotyk z grupy fluorochinolonów.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w zakażeniach układu oddechowego, zapaleniach zatok, oskrzeli, płuc; w powikłanych zakażeniach dróg moczowych, odmiedniczkowym zapaleniu nerek; w zakażeniach tkanek miękkich i skóry.

Działanie: jest antybiotykiem z grupy fluorochinolonów o szerokim działaniu bakteriobójczym, działa poprzez hamowanie niektórych enzymów bakteryjnych, odpowiedzialnych za rozmnażanie bakterii i w związku z tym ma zastosowanie w większości zakażeń bakteryjnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne fluorochinolony (np. Abaktal, Ciprobay, Pefloksacyna, Tarivid); w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży przed zakończeniem okresu wzrastania; przy powikłaniach po stosowaniu chinolonów w przeszłości (np. zapaleniu ścięgien); przy niewydolności nerek, padaczce, niedoborze enzymu: glukozo-6-fosfatazy, chorobach ośrodkowego układu nerwowego lub skłonności do drgawek.

Współdziałanie: nie należy łączyć z cymetydyną (Altramet, Cimetidinum). Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren), teofiliną (Euphyllin, Theophyllinum) oraz cyklosporyną (Equoral, Gengraf, Sandimmun). Nie należy łączyć leku z glikokortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia uszkodzeń ścięgien. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego zawierające magnez (np. Alumag, Maalox, Manti), sole żelaza (np. Ascofer, Hemofer, Tardyferon) oraz sukralfat (np. Ancrusal, Ulgastran) i preparaty cynku mogą spowolnić wchłanianie leku. Należy zachować 2-godzinny odstęp pomiędzy tymi lekami a lewofloksacyną. Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj u dorosłych w zakażeniach skóry i tkanek miękkich oraz w zakażeniach dróg oddechowych 250-500 mg 1-2 razy na dobę, w równych odstępach, co 12 lub 24 godziny przez 7-14 dni, w zależności od ciężkości zakażenia; w powikłanych zakażeniach dróg moczowych 250 mg raz dziennie; w ostrym zapaleniu zatok 500 mg raz dziennie przez 10-14 dni. Nie należy przekraczać 14 dni leczenia. Podczas kuracji należy unikać słońca i promieniowania UV, ze względu na możliwość wystąpienia odczynów poparzeniowych. Chorym z niewydolnością nerek należy podać pierwszą dawkę leku wg przyjętego dawkowania, a następnie modyfikować dawki w zależności od stopnia niewydolności nerek.

Możliwe skutki uboczne: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka; bóle głowy, zaburzenia snu, przeczulica skórna, drgawki; spadek ciśnienia tętniczego krwi, kołatanie serca; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej, przejściowego spadku ilości białych krwinek oraz zapaleń ścięgien, głównie ścięgna Achillesa i dolegliwości bólowych w obrębie mięśni i stawów; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit) i ciężkie reakcje uczuleniowe oraz zerwania ścięgien.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl