Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MIRENA

Nazwa handlowa leku: MIRENA

Nazwa polska leku: LEWONORGESTREL

Nazwa międzynarodowa leku: Lewonorgestrelum

Nazwa anglojęzyczna leku: Lewonorgestrel

Postaci leku: Mirena - domaciczny system terapeutyczny uwalniający 20 mcg leku w czasie doby.

Wizytówka leku: Hormonalny preparat antykoncepcyjny.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Bayer Schering Pharma AG

Zalecany: jako hormonalna antykoncepcja u kobiet w okresie rozrodczym oraz w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych.

Działanie: system domaciczny pokryty lewonorgestrelem (popularnie zwany wkładką, jednak różniący się od wkładek obecnych na rynku zawartością leku - pochodnej progesteronu) działa miejscowo na błonę śluzową macicy hamując jej przyrastanie, zmniejsza ilość receptorów wiążących hormony płciowe, zagęszcza śluz w szyjce macicy, uniemożliwiając przenikanie plemników w głąb narządu rodnego kobiety; u niektórych kobiet hamuje owulację (jajeczkownie); dzięki wyżej wymienionym działaniom wpływa na zmniejszenie obfitości miesiączek.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek. Przed zastosowaniem Mireny należy sprawdzić czy kobieta nie jest w ciąży - ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania systemu. W przypadku zajścia w ciążę mimo stosowania Mireny - należy spróbować usunąć system. System nie jest wskazany w okresie do 6 tygodni po porodzie, w okresie późniejszym karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do jego zastosowania. Nie należy stosować Mireny przy częstych stanach zapalnych narządu rodnego, zapaleniu błony śluzowej macicy po porodzie lub poronieniu oraz do 3 miesięcy od ich wystąpienia, przy dysplazji szyjki macicy, mięśniakach macicy zniekształcających jamę macicy, a także przy współistnieniu chorób ogólnoustrojowych: zaburzeniach zakrzepowo-zatorowych lub predyspozycji do ich wystąpienia, zaburzeniach krążenia mózgowego (należy wykluczyć takie zaburzenia w przeszłości): udarze mózgu niedokrwiennym lub krwotocznym; przy współistnieniu choroby wieńcowej oraz po zawale serca, ciężkim nadciśnieniu tętniczym, migrenie, przy raku sutka, raku endometrium (błony śluzowej macicy) lub innym hormonozależnym nowotworze. Przed wprowadzeniem leku należy wykluczyć podejrzenie nowotworu oraz nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie. Nie stosować przy gruczolaku lub raku wątroby, żółtaczce. Lek nie nadaje się do stosowania u dziewcząt przed rozpoczęciem miesiączkowania, należy ostrożnie podejmować decyzję o jego stosowaniu u kobiet, które nie rodziły. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u kobiet z cukrzycą, wadami serca, zaburzeniami rytmu serca.

Dawkowanie: domaciczne, wg zaleceń lekarza, system zakładany po raz pierwszy wprowadza do jamy macicy lekarz ginekolog; w zależności od sytuacji kobiety założenie systemu może nastąpić: w ciągu 7 dni od rozpoczęcia krwawienia miesięcznego, bezpośrednio po poronieniu lub 6 tygodni po porodzie. Zawartość lewonorgestrelu w systemie obliczona jest na 5 lat, uwalniany jest on w ilości 20 mcg leku na dobę. Po tym okresie można system w dowolnym dniu cyklu wymienić na nowy lub przejść na inną metodę antykoncepcji w zależności od preferencji kobiety. System można usunąć również wcześniej, np. przy wyrażaniu przez kobietę chęci zajścia w ciążę. Działanie systemu jest odwracalne, powrót płodności zależy od dnia cyklu, w którym system został usunięty. Gdy pomiędzy wyjęciem i założeniem nowego systemu wystąpi z jakichś powodów kilkudniowa przerwa, należy zadbać w tym okresie o inne formy antykoncepcji. Podczas stosowania Mireny należy przeprowadzać regularne badania ginekologiczne, internistyczne (pod kątem ewentualnych działań niepożądanych leku) oraz kontrolować ciśnienie tętnicze.

Możliwe skutki uboczne: krwawienia lub plamienia z dróg rodnych, zaburzenia cyklu, bolesne miesiączki lub ich brak (brak miesiączek wystąpi u co 5 kobiety po 1 roku od założenia systemu - jest to objaw odwracalny, miesiączki pojawiają się po usunięciu Mireny), bolesne skurcze macicy, gorsze wyniki badania cytologicznego szyjki macicy (bardzo rzadko rak miejscowy); grzybica pochwy i inne choroby sromu, torbiele jajnika, zapalenie układu moczowego; zmiany ze strony układu moczowo-płciowego są najczęstsze na początku stosowania systemu i słabną w miarę upływu czasu. Rzadko mogą wystąpić: zmiany skórne pod postacią świądu, wysypki, wyprysku, trądziku, wypadania włosów, nadmiernego owłosienia; niekiedy mogą wystąpić tkliwość i powiększenie gruczołów sutkowych, rzadziej zmiany łagodne w gruczołach sutkowych, bóle pleców, bóle i zawroty głowy, migrena, obniżenie nastroju, nerwowość, nastroje depresyjne, zmiany popędu płciowego, obniżenie libido, uderzenia gorąca, bolesność podczas stosunków; nudności i wzdęcia, jadłowstręt, biegunki, wymioty, zaparcia, zmiany masy ciała, przebicie ściany macicy; podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, kołatania serca, wahania poziomu glukozy we krwi u chorych z cukrzycą. Ponadto bardzo rzadko może dojść do zwiększenia stężenia enzymów wątrobowych i uszkodzenia wątroby.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl