Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

POSTINOR-DUO

Nazwa handlowa leku: POSTINOR-DUO

Nazwa polska leku: LEWONORGESTREL

Nazwa międzynarodowa leku: Levonorgestrelum

Nazwa anglojęzyczna leku: LEVONORGESTREL

Postaci leku: Postinor-Duo - tabletki 750 mcg.

Wizytówka leku: Hormonalny preparat antykoncepcyjny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w celu zapobiegania ciąży, do doraźnego stosowania bezpośrednio po stosunku, nie później niż w ciągu 72 godzin. Może być pomocny w sytuacjach typu pęknięcie prezerwatywy, gwałt.

Działanie: zastosowany szybko po stosunku zapobiega ciąży; oddziaływuje na błonę śluzową macicy, nie dopuszczając do zagnieżdżenia się w niej zarodka.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dziewczętom poniżej 16 lat; przy chorobach wątroby, przy zakrzepowym zapaleniu żył i zespołach zatorowo-zakrzepowych, niewydolności naczyń wieńcowych, udarze mózgu, nowotworach narządów rodnych lub sutka, krwawieniach z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie; przy dziedzicznej nietolerancji galaktozy, zespole złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborze laktazy. Preparat można stosować jedynie doraźnie, w nagłych przypadkach.

Współdziałanie: alkohol, ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna) zmniejsza skuteczność leku; gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin), doustne środki przeciwcukrzycowe (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin), fenobarbital (Luminalum), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), ampicylina (Ampicillin), tetracyklina (Doxycyclinum, Tetracyclinum) mogą wzajemnie obniżać skuteczność działania.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; stosuje się 1 tabletkę najlepiej bezpośrednio po stosunku płciowym, nie później niż w ciągu 72 godzin. Nastepnie należy przyjąć drugą tabletkę po upływie 12 godzin od zastosowania pierwszej. Jeśli podczas 3 godzin od zażycia pierwszej tabletki pojawią się wymioty, należy bezzwłocznie przyjąć nastepną tabletkę.

Możliwe skutki uboczne: przejściowe nudności, wymioty, biegunka,ból w podbrzuszu, bóle i zawroty głowy, plamienie w kilka dni po przyjęciu tabletki, opoźnienie kolejnej miesiączki. W przypadku krwawienia konieczne jest badanie ginekologiczne.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl