Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ORGAMETRIL

Nazwa handlowa leku: ORGAMETRIL

Nazwa polska leku: LINESTRENOL

Nazwa międzynarodowa leku: Lynestrenolum

Nazwa anglojęzyczna leku: LYNESTRENOL

Postaci leku: Orgametril - tabletki 5 mg.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w pierwotnym lub wtórnym braku miesiączki, w zaburzeniach miesiączkowania oraz w zaburzeniach owulacji, w nieregularnych miesiączkach lub ich zatrzymaniu, w leczeniu zapalenia błony śluzowej macicy (endometriozie).

Działanie: jest syntetycznym środkiem o podobnym działaniu do naturalnego hormonu - progesteronu, wydzielanego przez tzw. ciałko żółte jajnika, które powstaje po dokonanej owulacji (jajeczkowaniu); niekiedy ciałko żółte wydziela zbyt mało hormonów, niekiedy nie powstaje wcale, gdy podczas cyklu miesiączkowego nie odbyła się owulacja, niekiedy równowaga, która istnieje pomiędzy progesteronem a przeciwstawnymi hormonami - estrogenami, jest zakłócona na korzyść estrogenów - powstaje wtedy sytuacja zbliżona do niedostatecznego wydzielania progesteronu. Progesteron powoduje zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, co umożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja, utrzymanie ciąży, pobudza rozrost gruczołu sutkowego. Zahamowanie wydzielania progesteronu przez zanikające w odpowiednim czasie cyklu ciałko żółte lub przerwa w podawaniu hormonu, prowadzi do wystąpienia krwawienia miesięcznego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy nowotworach piersi, krwawieniach z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia, ciężkich uszkodzeniach wątroby, przy chorobach zakrzepowych, zawale mięśnia sercowego, udarze mózgu.

Współdziałanie: leki takie jak prymidon (Mizodin), fenobarbital (Luminalum), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna), okskarbazepina (Trileptal), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin) mogą osłabić skuteczność preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle np. w zaburzeniach związanych z niedomogą ciałka żółtego 5-10 mg na dobę od 10-15 do 25 dnia cyklu; w endometriozie 10 mg raz na dobę przez 6-12 kolejnych cykli; w braku miesiączki 5 mg od 15 do 25 dnia cyklu.

Możliwe skutki uboczne: rzadko - zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, zmiana masy ciała, nieprzewidziane plamienia i krwawienia, obrzęki, bolesność sutków, zmiany nastroju.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl