Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NELOREN

Nazwa handlowa leku: NELOREN

Nazwa polska leku: LINKOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Lincomycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: LINCOMYCIN HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Neloren - roztwór do wstrzykiwań domięśniowych i wlewów dożylnych 300 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk linkozamidowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: głównie w ciężkich zakażeniach wywołanych przez paciorkowce i gronkowce - zakażeniach laryngologicznych, w gronkowcowych zapaleniach płuc, zakażeniach skóry i tkanek miękkich, kości, stawów, zakażeniach pooperacyjnych. Ze względu na działanie drażniące przewód pokarmowy używany jest w ciężkich zakażeniach o udokumentowanym pochodzeniu gronkowcowym.

Działanie: bakteriobójcze lub bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii), zależnie od przyjętej dawki, na bakterie określane jako Gram-dodatnie, głównie na gronkowce i paciorkowce. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dobrze przenika do różnych tkanek i płynów ustrojowych, także do kości. Występuje w dużym stężeniu w żółci. Linkomycyna przenika do płodu i do pokarmu karmiącej matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na inne antybiotyki linkozamidowe np. klindamycynę (Dalacin, Klimicin), podczas ciąży i karmienia piersią, noworodkom; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek; linkomycyna jest przeciwwskazana w ostrych i przewlekłych biegunkach, zapaleniu okrężnicy, przy astmie, miastenii.

Współdziałanie: nasila działanie leków zwiBez receptyzających mięśnie; nie stosować z wraz z erytromycyną (Davercin, Erythromycinum), z antybiotykami beta-laktamowymi (np. Ampicillin, Carbencillin, Amoxycilline, Penicillinum, Cefaleksyna, Zinnat), Detreomycyną i tetracyklinami (Doxycyclinum, Tetracyclinum), bowiem wzajemnie osłabiają swoje działanie.

Dawkowanie: domięśniowo lub dożylnie, wg zaleceń lekarza; zwykle np. dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia domięśniowo 600 mg co 12-24 godziny; dzieci od 2 miesiąca życia 10 mg na każdy kilogram masy ciała co 12-24 godziny. Uwaga: podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby oraz obraz krwi (morfologię).

Możliwe skutki uboczne: rzadko - zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, świąd odbytu, zaburzenia smaku, zapalenie jamy ustnej; skórne odczyny alergiczne, bóle i zawroty głowy, przejściowe zaburzenia czynności wątroby, głównie wyrażone poprzez nieprawidłowe wyniki testów krwi, zmniejszenie ilości krwinek białych. Podczas długotrwałego leczenia może wystąpić grzybica.

Inne leki z tej grupy: Lincocin, Neloren.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl