Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LORAFEN

Nazwa handlowa leku: LORAFEN

Nazwa polska leku: LORAZEPAM

Nazwa międzynarodowa leku: Lorazepamum

Nazwa anglojęzyczna leku: LORAZEPAM

Postaci leku: Lorafen - drażetki 1 mg, 2,5 mg.

Wizytówka leku: Lek uspokajający i przeciwlękowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w zaburzeniach emocjonalnych z lękiem, niepokojem i napięciem, w stanach niepokoju i lęku, w utrudnionym zasypianiu na tle nerwicowym lub nadpobudliwości emocjonalnej; dla zmniejszenia napięcia mięśni szkieletowych.

Działanie: przeciwlękowe, zmniejsza stany napięcia psychicznego, hamuje nadmierne reakcje emocjonalne w sytuacjach stresowych, działa nasennie, głównie poprzez ułatwienie zasypiania. Dobrze wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne leki z tej grupy (np. Relanium lub Oxazepam), podczas ciąży i karmienia piersią; przy miastenii, jaskrze, niewydolności oddechowej. Stany napięcia nerwowego i niepokoju związane z życiem codziennym nie są wskazaniem do regularnego przyjmowania leku. Długotrwałe, regularne przyjmowanie może spowodować uzależnienie; lek jest przeciwwskazany pacjentom ze skłonnością do uzależnień i lekomanii.

Współdziałanie: równoczesne podawanie leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg): fenobarbitalu (Luminalum), pochodnych fenotiazyny (Diphergan, Fenactil, Mirenil, Promazin, Thioridazin, Tisercin, Trilafon), leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), niektórych leków przeciwbólowych, środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 2-3 mg na dobę, podzielone na 2-3 dawki, wyjątkowo 2,5 mg 2-3 razy dziennie. W bezsenności spowodowanej lękiem lub sytuacjami stresowymi 1-4 mg na godzinę lub 2 przed snem. Należy unikać długotrwałego podawania. Nagłe odstawienie leku może spowodować podniecenie, bezsenność, zmniejszenie apetytu, wzmożone pocenie się a nawet drgawki, długotrwałe leczenie powinno kończyć się stopniowym zmniejszaniem dawek.

Możliwe skutki uboczne: preparat jest stosunkowo dobrze tolerowany. Przy większych dawkach obserwuje się senność i zmęczenie w ciągu dnia, niekiedy niezborność ruchów, zawroty głowy. Długotrwałe przyjmowanie leku może doprowadzić do lekozależności.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl