Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

XARTAN

Nazwa handlowa leku: XARTAN

Nazwa polska leku: LOSARTAN

Nazwa międzynarodowa leku: Losartanum / Losartanum kalicum

Nazwa anglojęzyczna leku: LOSARTAN POTASSIUM

Postaci leku: Xartan - tabletki powlekane 50 mg.

Wizytówka leku: Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, jako lek podstawowy lub w skojarzeniu z innymi lekami.

Działanie: hamuje efekty działania w organizmie angiotensyny II, czynnika, który kurczy błonę mięśniową naczyń krwionośnych oraz wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie i podwyższa w ten sposób ciśnienie tętnicze krwi. Zahamowanie działania angiotensyny II powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejszenie oporu krwi pompowanej przez serce do układu krwionośnego. Preparat stanowi kolejną generację leków hamujących aktywność angiotensyny II, może być przyjmowany raz dziennie i pokarmy nie mają wpływu na jego działanie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom; przy niewydolności wątroby, zmniejszonej objętości krwi krążącej w organizmie, niewydolności nerek.

Współdziałanie: leki moczopędne oszczędzające wydalanie potasu (np. Aldactone, Spironol, Verospiron) oraz preparaty zawierające potas (np. Kaldyum, Kalipoz prolongatum, Kalium) stosowane razem z losartanem mogą doprowadzić do hiperkaliemii czyli nadmiaru potasu w surowicy krwi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle na czczo lub podczas jedzenia 50 mg na dobę w jednej dawce. Dawki dobowe mogą wahać się w granicach 25-100 mg.

Możliwe skutki uboczne: bóle i zawroty głowy, zmęczenie i osłabienie, kaszel, ból brzucha, bóle w klatce piersiowej, obrzęki, przyspieszone bicie serca, kurcze mięśniowe, biegunka, nudności, niestrawność, bezsenność, przekrwienie śluzówki nosa, zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła, zatok obocznych nosa.

Inne leki z tej grupy: Cozaar; Lakea; Lorista; Losacor; Losartic; Lozap Zentiva 12,5, 25, 50, 100; Sarve 25, 50, 100; Xartan.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl