Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

KATADOLON

Nazwa handlowa leku: KATADOLON

Nazwa polska leku: MALEINIAN FLUPIRTYNY

Nazwa międzynarodowa leku: Flupirtinum maleas

Nazwa anglojęzyczna leku: Flupirtine maleate

Postaci leku: Katadolon - kapsułki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbólowy.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: AWD Pharma GmbH & Co. KG

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: głównie w słabych i umiarkowanych, ostrych lub przewlekłych bólach układu mięśniowo-szkieletowego, np. pourazowych lub związanych ze zmianami uciskowymi (dyskopatia) korzonków nerwowych.

Działanie: jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, poprzez wpływ na kanały jonowe i przemieszczenie potasu i wapnia pomiędzy komórkami ośrodkowego układu nerwowego hamuje odczuwanie bodźców bólowych przez mózg.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Lek jest przeciwwskazany przy upośledzeniu czynności wątroby, zaburzeniach w odpływie żółci, miastenii, uzależnieniu od alkoholu. Ostrożnie należy stosować lek u osób w podeszłym wieku oraz u chorych z niewydolnością nerek i niedoborem białka w organizmie.

Współdziałanie: nie należy stosować leku z karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol), paracetamolem (np. Apap, Codipar, Paracetamol), lekami uspokajającymi z grupy benzodiazepin (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen), lekami zmniejszającymi napięcie mięśni (np. Miozepam, Myolastan). U leczonych lekami przeciwzakrzepowymi (m.in. Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) może zwiększać ryzyko krwawień. Podczas stosowania leku nie wolno pić alkoholu.

Dawkowanie: doustnie, wg zaleceń lekarza, najczęściej stosuje się 300-400 mg leku na dobę w dawkach podzielonych w zależności od intensywności bólu i tolerancji leku. Nie należy przekraczać dawki 600 mg leku na dobę. U osób w podeszłym wieku lub z niewydolnością nerek należy rozpoczynać leczenie od 200 mg leku na dobę. Aby zapewnić maksymalne działanie przeciwbólowe, dawki należy stosować w równych odstępach czasu. Podczas długotrwałego stosowania należy kontrolować funkcję wątroby i nerek. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków, popijając wodą.

Możliwe skutki uboczne: zielone zabarwienie moczu, bóle brzucha, dyspepsja czyli niestrawność, zgaga, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, biegunka, zaparcia, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, obrzęki, świąd, kurcze mięśniowe, możliwy jest wpływ na senność i na samopoczucie (depresja, lęk), zmniejszenie sprawności umysłowej, atopowe zapalenie skóry, osutka. Bardzo rzadko mogą pojawić się pod wpływem leku ciężkie reakcje alergiczne, żółtaczka, zaburzenia funkcji wątroby.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl