Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMOTAKS

Nazwa handlowa leku: AMOTAKS

Nazwa polska leku: AMOKSYCYLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Amoxicillinum

Nazwa anglojęzyczna leku: AMOXICILLIN

Postaci leku: Amotaks - granulat do przygotowania zawiesiny doustnej 250 mg/5 ml, 375 mg/5 ml, kapsułki 250 i 500 mg, tabletki 1000 mg; Amotaks Dis - tabletki 500, 750 i 1000 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, pochodna penicyliny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, w zapaleniu gardła, zatok, oskrzeli, zapaleniu płuc, w zapaleniu ucha środkowego, w zakażeniu nerek i dróg moczowych (pęcherza, cewki moczowej, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek), w rzeżączce, w zakażeniach skóry i tkanek miękkich, w zapaleniach szpiku i kości, w zapaleniu wsierdzia, w durze brzusznym, po zabiegach chirurgicznych, w zakażeniach w ginekologii i położnictwie.

Działanie: bakteriobójcze, w sposób zbliżony do penicyliny (Penicillinum) i ampicyliny (Ampicillin), jednak wykazuje silniejsze działanie na niektóre szczepy bakterii. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi i wydala się w dużej części z moczem, działając przeciwbakteryjnie w obrębie układu moczowego. Łatwo przenika do płodu przez łożysko oraz wydziela się z mlekiem matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, na penicylinę (Penicillinum) i antybiotyki cefalosporynowe (Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat). Lek należy stosować ostrożnie podczas ciąży i karmienia piersią, w upośledzeniu czynności wątroby i nerek; przeciwwskazaniem są astma, mononukleoza zakaźna i białaczka limfatyczna.

Współdziałanie: leki zobojętniające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) i leki moczopędne osłabiają działanie preparatu; działanie osłabiają również niektóre inne antybiotyki, takie jak tetracyklina (Doxycyclinum, Tetracyclinum), erytromycyna (Davercin, Erythromycin), linkomycyna (Dalacin, Lincomycin), natomiast działanie preparatu nasilają antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex) a także leki przeciwzapalne niesteroidowe (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren). Allopurinol (Allupol, Milurit) może prowadzić do nasilenia wysypki powstałej w następstwie stosowania leku, charakterystycznej dla przebiegu odry. Preparat może obniżać skuteczność działania doustnych środków antykoncepcyjnych a nasilać - doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci od 10 lat 3 razy na dobę (co 8 godzin) 250-500 mg, dzieci do 3. roku życia do 50 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w trzech dawkach, od 4. roku życia 3 razy na dobę po 125-250 mg (co 8 godzin); w ciężkich zakażeniach dawki można zwiększyć, nie przekraczając dawki 6 g na dobę dla dorosłych; w towarzyszącej chorobie nerek dawki należy zmniejszyć.

Możliwe skutki uboczne: uczuleniowe zmiany skórne: pokrzywka, swędzenie skóry. Może też wystąpić wysypka grudkowa a nawet złuszczające zapalenie skóry wymagające natychmiastowego przerwania podawania leku; zapalenie jamy ustnej i języka; niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - nudności, wymioty, biegunka; rzadko zaburzenia funkcji wątroby, niedokrwistość, spadek liczby krwinek białych oraz krwinek płytkowych; bardzo rzadko ogólnoustrojowe reakcje uczuleniowe (tzw. wstrząs anafilaktyczny), żółtaczka; przy przedłużonym leczeniu może wystąpić grzybica wywołana drożdżakiem Candida albicans - kandydoza. Uwaga: podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby (badanie poziomu enzymów odpowiedzialnych za jej prawidłowe funkcjonowanie) i nerek oraz obraz krwi (morfologię).

Inne leki z tej grupy: Amotaks; Amotax Dis; Amoxicillin Pliva; Amoxicilline pro suspensione; Apo-Amoxi 250, 500; Apo-Amoxi 125 mg/5 ml, 250 mg/5 ml; Duomox; Grunamox; Grunamox Tabs; Hiconcil; Novamox; Novamox 500, 750, 1000; Ospamox.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl