Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VERMOX

Nazwa handlowa leku: VERMOX

Nazwa polska leku: MEBENDAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Mebendazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Mebendazole

Postaci leku: Vermox - tabletki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpasożytniczy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach pasożytniczych, głównie nicieniami: glistą ludzką, owsikami, włosogłówką, tęgoryjcem dwunastnicy. Mniejszą skuteczność wykazuje przy inwazji węgorka jelitowego.

Działanie: przeciwpasożytnicze wobec postaci dorosłych pasożytów i ich larw przez hamowanie wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego do ciał pasożytów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży, ostrożnie podczas karmienia piersią i u dzieci poniżej 2 roku życia.

Współdziałanie: nie wolno pić alkoholu podczas leczenia i bezpośrednio po jego zakończeniu; cymetydyna (Altramet, Cimetidinum) może wpływać na działanie mebendazolu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli i dzieci powyżej 2 lat zwykle w owsicy jednorazowo 100 mg czyli 1 tabletka, na ogół leczenie powtarza się po 2 i 4 tygodniach;w innych zakażeniach 2 razy dziennie po 100 mg przez 3 kolejne dni.

Możliwe skutki uboczne: ślinotok, bóle w obrębie jamy brzusznej, zwiększenie perystaltyki jelit, biegunka, nudności, wymioty, częstsze oddawanie moczu, nietrzymanie stolca, pokrzywka, łzawienie oczu, pocenie się, drgawki, zwężenie źrenic, zwolnienie rytmu serca i spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, zawroty i bóle głowy, niewyraźna mowa, utrata przytomności, duszność, skurcz oskrzeli, zapaść.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl